Mener du at det nuværende prisniveau for boliger er for højt?”. Sådan lød spørgsmålet til de 11 københavnske spidskandidater under en paneldebat om boligproblemerne i byen, mandag 3. november. Alle 11 politikere fra det dybeste blå til det mørkeste røde markerede med en skov af grønne sedler et stort ja til spørgsmålet. Der var mere end 70 spørgsmål fra en fyldt sal i Pressen i Politikens Hus på Rådhuspladsen med knap 300 deltagere og journalister. Debatten nåede omkring et dusin af spørgsmålene, og det var velforberedte politikere, der var nede i detaljerne. Debatten var arrangeret af Lejernes LO Hovedstaden i fællesskab med Andelsboligforeningernes organisation, Danmarks Almene Boliger og Ejendom Danmark. Foto: LLO
København er den helt store kampplads for boligpolitik i Danmark. Det er her problemerne ofte sættes på spidsen og løsninger, eller mangel på samme, giver heftig debat, og ny politik formes og breder sig til hele landet. Det er derfor værd at holde ekstra godt øje med hovedstadens politikere.
Skal borgere ramt af skimmelsvamp genhuses hurtigt, skal der indføres huslejeloft, skal der bygges flere ejerboliger eller almene boliger, hvordan får unge uden velhavende familie fodfæste på boligmarkedet, skal der langt om længe tages et opgør med ulovlig Airbnb-udlejning?
Lejernes LO Hovedstaden har med støtte fra Styrkefonden af 2004 produceret en vælgerguide med de 11 spidskandidater i København og deres holdninger til de vigtigste boligpolitiske udfordringer. Vi bringer her et uddrag af svarene. Alle spørgsmål og svar kan læses på vores website her https://llo.dk/kv25/.
Byg, byg, byg
Overborgmesterkandidat Line Barfod fra Enhedslisten siger, “vi har ikke brug for flere hundedyre, private udlejningsboliger”, der skal bygges meget mere alment, 50 procent af al nybyggeri frem mod 2040. Og så går partiet, der ifølge prognoserne ser ud til at få et godt valg, ind for, at der skal loft over, hvor meget huslejerne kan hæves, “København skal være en by, alle har råd til at bo i”.
De konservatives spidskandidat og overborgmesterkandidat for et ”blåt” valgforbund, Jakob Næsager, er enig i, at der skal bygges mere, “det er nødvendigt med boliger i alle prisklasser og til alle livssituationer”. Han mener, at en høj efterspørgsel på ejerboliger presser priserne op på alle andre typer af boliger, men han er imod, at politikerne øremærker flere ejerboliger i nybyggerier, “jo flere forhindringer, jo færre boliger bliver bygget”.
Valgguiden: Boligpolitik KV25 https://llo.dk/kv25/
Få et hurtigt overblik her: ALLE partier ser mange af de samme udfordringer for lejere og boligsøgende
Leder: Christiansborg er epicenter for årsagerne til boligkrise i Hovedstaden
Væk fra styret, spekulanter
Den ny overborgmesterkandidat Sisse Marie Welling fra SF mener, at det skal være slut med de dyre lejeboliger, “alt for længe har spekulanterne fået lov til at styre vores boligmarked”. SF vil stille krav, når der bygges nyt: 25 % ejerboliger, 25 % andelsboliger og 25 % almene boliger. Og så skal kommunen bruge 10 milliarder på at opkøbe boligejendomme og leje dem ud til “betalelige” priser.
Alternativets spidskandidat Karoline Lindgaard siger, at København “skal være en by for mennesker og ikke for investorer”. Byggeri af private udlejningsboliger skal stoppes til fordel for almen, andels- og ejerboliger. Og så skal byens mange erhvervslokaler skal omdannes til boliger, “over 800.000 kvadratmeter står tomme, mens mennesker mangler et hjem”.

Sæt markedet frit
Liberal Alliances spidskandidat Alexander Ryle synes, “det er et kæmpeproblem”, at der ikke bygges flere ejerboliger i København og mener også, at “boligpriserne er stukket af”. Omvendt er han i mod, at byens politikere går ind og sætter større krav om bestemte typer af boliger som ejerboliger og almene boliger i nybyggeri: Hvis regler som boligtype og boligstørrelse fjernes, så løser markedet automatisk boligproblemerne.
“København mister sammenhængskraft, hvis kun de mest velhavende kan bo her. Jeg vil hellere frigive rammerne, så bygherrer kan bygge de boliger, folk rent faktisk efterspørger”, siger Alexander Ryle.
Kræv flere ejerboliger
Spidskandidat fra Venstre, Jens-Kristian Lütken, ønsker også flere ejerboliger, men med en kommunal indflydelse på nybyggerierne, “det er vigtigt, at vi får mulighed for at kræve flere ejerboliger i forbindelse med lokalplaner”, siger han.
Venstre har de sidste fire år, på trods af at partiet helst ser flere ejerboliger i byen, “stemt for stort set alle almene projekter”, der skal bygges mere, uanset hvad. Jens-Kristian Lütken ønsker en “blandet by”, og det skal “ikke være kommunen, der er stopklods”.
Hvad mener Pernille?
Socialdemokraternes overborgmesterkandidat Pernille Rosenkrantz-Theil, der er tidligere boligminister i regeringen, går ind for at indføre et loft over huslejerne. Dermed går både Enhedslisten, SF, Alternativet, Socialdemokraterne og det Radikale Venstre nu ind for at sætte en stopper for huslejer uden loft i København.
Pernille Rosenkrantz-Theil mener også, at der skal sættes hårdere ind mod systematisk Airbnb-udlejning. Det bakker alle 11 spidskandidater i øvrigt op om. Der er opstået en bred, politisk modstand efter historierne om, hvordan borgerne skubbes ud af byens boliger på grund af ulovlig hoteldrift i lille og stor skala. Dermed nærmer Airbnb-hoteller og ulovlig korttidsudlejning i København sig sin ende uanset valgresultaterne, hvis det altså står til det ny rådhus.
Følg linket og få hele billedet i valgguiden, før du stemmer https://llo.dk/kv25/